Dinamikus értékláncok alulhasznosított növényeinkért

Az Európában alulhasznosított termesztett növények számára fejlesztünk dinamikus értékláncokat.

A mezőgazdasági és élelmezési célú növényfajok tájfajtái, házikerti fajtái, termesztésből kiszorult fajtái nemcsak ritkák, mára a veszélyeztetett kategóriába sorolandók, mivel tudatos fenntartás és megőrzés, illetve célzott támogatás nélkül eltűnnek. RADIANT projektünkben a kiválasztott – élelmezési és nem élelmezési célra szánt – alulhasznosított növénytípusok (gabonák, hüvelyesek, zöldségek és gyümölcsök) fajtatulajdonságait, agroökológiai előnyeit és funkcionális sokféleségét fogjuk jellemezni.

 

 

Célunk, hogy jobban megismerjük a jelenleg alulhasznosított növények egészségi és környezeti előnyeit, és kézzelfoghatóvá tegyük, hogy milyen széleskörűen illeszthetők be a táplálkozásba. Az értékláncok szereplőivel közösen keressük azokat a lehetőségeket, amelyek alulhasznosított növényeken alapuló termesztési rendszerekhez vezetnek. Feltárjuk e rendszerek ökoszisztéma-szolgáltatásait és agronómiai előnyeit. Számos kísérletben, többféle agroökológiai termelési rendszerben (biogazdálkodás, permakultúra) tesztelünk alulhasznosított termesztett növényeket – 20, úgynevezett “Aurora mintafarm”-on.

 

A RADIANT projekt az alulhasznosított növények termesztésének értékét szeretné javítani azzal, hogy a termesztésbe vonás lehetőségeit felméri. Mindehhez gazdálkodók, kereskedők, és fogyasztók közötti kapacitásépítés is szükséges, amelyhez a projekt marketing eszközökkel, üzleti tervezéssel járul hozzá. A projekt eredményeképpen döntéstámogató rendszer segíti e dinamikus értékláncokat.

A projektben az ESSRG felelős azoknak a szakpolitikai lehetőségeknek a feltérképezésért, amelyek az alulhasznosított növények helyi, regionális, országos és EU szintű elterjesztését segítik elő. Kulturális örökség értékén túl, e jelenleg még alulhasznosított növények szakpolitikai jelentőségét éppen az adja, hogy mennyire alapvető a szerepük élelmezés- és élelmiszerbiztonságunk szempontjából. Vagyis kifejezetten nemzetbiztonsági érdek és nemzetállami feladat az agrár- és élelmiszer rendszerünk sérülékenységének (kitettségének) minimalizálása. Hazánkban 2019-ben indult el a génmegőrző intézmények támogatása (összesen 12,3 milliárd forint állami támogatással) a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központot (NBGK) intézményes szerepvállalásával. A jelenleg támogatásban részesülő növényfajok listája itt olvasható.

A jelenleg alulhasznosított növények elterjedésének fő ígérete, hogy csökkenti a “termesztési rést” a legnépszerűbb és az alulhasznált növények között, illetve a “tápérték rést” a leginkább fogyasztott élelmiszerek és az egészséges életmódhoz szükséges élelmiszerek között. Ennek érdekében a projekt 45 gazdálkodót kért fel arra, hogy a termesztésbe illessze be az alulhasznált kultúrákat, vegyen részt különböző adaptív agrobiodiverzitás-fenntartást segítő eszközök fejlesztésében.

Magyar esettanulmányok

Szezonkert, Páty: zöldségfajták, hüvelyesek, ehető virágok, saláták, fűszernövények. Élelmiszer-önellátás és gazdaságból történő értékesítés.

Pipacs pékség, Budapest: alakor, tönke és kamut fajtákból és keverékeikből készült kenyerek és péktermékek.

A konzorcium munkájában az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) mellett 29 szervezet vesz részt 12 országból (Portugália, Szlovénia, Egyesült Királyság, Magyarország, Spanyolország, Görögország, Olaszország, Németország, Írország, Bulgária, Hollandia, Ciprus).

A RADIANT projektet az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programja támogatja (szerződésszáma: 101000622).

 

Projektek

Összes megtekintése »

Vad rokon növényfajok a fenntartható mezőgazdaságért

A vad rokon növények hozzájárulhatnak a változatosabb, fenntarthatóbb és táplálóbb élelmiszerek biztosításához.

Bővebben...

A hüvelyes növények előnyei

A hüvelyes növények és a hüvelyes alapú termesztési rendszerek által nyújtott ökoszisztéma-szolgáltatások előnyeinek értékelése

Bővebben...

Összehangolt földhasználati stratégiák a klímaváltozás és a biológiai sokféleség csökkenésének kezeléséért

A mielőbbi és összehangolt fellépés megállíthatja és visszafordíthatja a fenntarthatatlan földhasználatot és a földkészletek túlzott kiaknázását. Ehhez azonban gyors, egyidejű és összehangolt fellépésre van szükség a földhasználati döntéshozatalban érintett különböző döntéshozók részéről.

Bővebben...

Az ellenállóbb európai erdőkért

A FORWARDS projekt egy olyan páneurópai monitoring és értékelő eszközt hoz létre – a ForestWard Observatory-t –, amely képes lesz bemutatni a klímaváltozás erdőkre gyakorolt hatását, és segíteni a döntéshozókat az erdőgazdálkodási döntések meghozatalában.

Bővebben...