Transzdiszciplináris megközelítéssel kutatunk a környezet- és társadalomtudományok határterületein.
Projektek
Összes megtekintése »Civil társadalomtudományi projekt a kirekesztéssel veszélyeztetett fiatalok társadalmi befogadása témájában
Az európai és magyar fiatalok számos csoportja éli meg nap mint nap a társadalmi kirekesztés számos formáját. A fiatalok társadalmi kirekesztettséggel fenyegetett csoportjai önmagukban is sokfélék, és nagyon sok megélt tapasztalattal és tudással rendelkeznek a társadalmi kirekesztés formáiról, illetve azokról a tényezőkről, melyek a társadalmi befogadást segítik vagy segítenék elő.
Bővebben...Dinamikus értékláncok alulhasznosított növényeinkért
A RADIANT projektben az Európában alulhasznosított termesztett növények (például alternatív gabonanövények, ritka tájfajta gyümölcsök, vagy hüvelyesek) számára fejlesztünk dinamikus értékláncokat - ideértve alternatív élelmiszerek vagy takarmányok létrehozását, vagy hagyományos ételek népszerűsítését.
Bővebben...Együttműködésen alapuló élelmiszerrendszerek
A COACH Projekt abból a felismerésből indul ki, hogy a gazdálkodók és a kistermelők nagyon gyakran sérülékeny szereplői a értékláncoknak. Az együttműködés során olyan megoldásokat keresünk, amelyek javíthatnak a kistermelők alkupozícióján, segíthetnek a piacra lépés akadályainak elhárításában és egy méltányos jövedelem biztosításában. Annak köszönhetően, hogy a társadalom egyre többet tud a környezeti válságról, és arról is, hogy a helytelen étkezés összefügg egyes betegségek kialakulásával, egyre inkább megjelenik a fogyasztói igény a jó minőségű, egészséges és fenntartható forrásból származó táplálékra. A környezetbarát mezőgazdasági termelésből származó táplálékot kereső fogyasztók ma már számos innovatív lehetőség közül választhatnak, amelyek a gazdálkodók számára is kiegyensúlyozottabb piaci helyzetet eredményeznek.
Bővebben...Közös értékteremtés a kutatásban
Intézményi szintű változásokat indítunk a kutatásetika, a nyílt hozzáférés, a társadalmi részvétel, a nemek közötti egyenlőség és a tudományos oktatás területén, a kutatás és az innováció szereplői körében.
Bővebben...Hírek
Összes megtekintése »A YouCount szegedi esettanulmányának első találkozója
•
YouCount projektünk keretében a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kar Kutatóközpontjának kutatói létrehozták a „Közös Jelek Valóságlabort”. Ebben szegedi hallássérült fiatalokkal dolgoznak együtt annak érdekében, hogy a hallássérült fiatalok autonóm, felnőtt, teljes élet felé való törekvésének lehetőségeiről közösen gondolkodjanak, és közös akciókat szervezzenek.
Bővebben...Sajtótájékoztatót tartunk az Őrségben folyó munkánkról
•
a fotók szerzői: Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
Bővebben...Együttműködésen alapuló élelmiszer-rendszereket népszerűsítő honlap indult
•
Együttműködésen alapuló élelmiszer-rendszerek gyűjteményét mutatja be az a honlap, amelyet a napokban indított el egy EU-s országokból álló konzorcium. A gyűjtemény több mint 30 példát mutat be, melyek között két magyarországi, jól működő kezdeményezés is helyet kapott.
Bővebben...Mihók Barbara a természet és a lelki egészség kapcsolatáról beszél
•
Kutatási munkatársunk, Mihók Barbara a Klubrádió Zöldklub című műsorában beszélt a természet és a lelki egészség kapcsolatáról annak apropóján, hogy a közelmúltban jelent meg az Ökológiai Kutatóközpont kiadványa, melynek szerzői között ott van Barbara illetve vezető kutatónk, Pataki György is.
Bővebben...Interjú Kelemen Eszterrel az EuroNatur Magazinban
•
Tavaly októberben az IPBES több, mint 1000 kutatójának ítélték oda az EuroNatur Környezeti Kiválóságért Díjat. Az elismerést vezető kutatónk, Kelemen Eszter vehette át a nevükben két másik tudóssal, a francia tengerökológussal, Dr. Yunne-Jai Shinnel és a német környezetkutatóval, agrobiológussal, Josef Settele professzorral karöltve. Egy interjúban a három kutató arról beszél, hogyan tudnak reményteliek lenni annak ellenére, hogy milyen riasztó állapotban van a Föld.
Bővebben...Czeglédi Alexandrát is idézi a Greendex citizen science cikke
•
A civil tudományban te is lehetsz kutató! – Ezzel a címmel jelent meg egy részletes cikk a citizen science-ről, vagyis a civil tudományról a greendex.hu online magazinban. A szerző kutató munkatársunkat, Czeglédi Alexandrát is idézi írásában. A cikkből számos magyar civil tudományos kezdeményezést megismerhetünk, ahogyan módszertani kérdésekről is szó esik. Réthy Kati írása itt olvasható.
Bővebben...